Realignment list for 5A football, basketball

February 1, 2008 3:02:16 PM PST
The UIL Class 5A football and basketball district alignments for the 2008-09 and 2009-10 seasons. CLASS 5A

Region I

  • District 1 -- El Paso Americas, El Paso Bel Air, El Paso Coronado, El Paso Eastwood, El Paso El Dorado, El Paso Franklin, El Paso Hanks, El Paso Montwood, El Paso Socorro
  • District 2 -- Amarillo, Amarillo Tascosa, Lubbock, Lubbock Coronado, Lubbock Monterey, Midland, Midland Lee, Odessa, Odessa Permian, San Angelo Central
  • District 3 -- Abilene, Burleson, Fort Worth Paschal, Haltom City, North Richland Hills Richland, North Crowley, Weatherford
  • District 4 -- Arlington, Arlington Bowie, Arlington Houston, Arlington Lamar, Arlington Martin, Mansfield, Mansfield Summit
  • District 5 -- Colleyville Heritage, Euless Trinity, Grapevine, Hurst Bell, Justin Northwest, Keller, Keller Central, Keller Fossil Ridge
  • District 6 -- Coppell, Lewisville, Lewisville Flower Mound, Lewisville Hebron, Lewisville Marcus, Southlake Carroll
  • District 7 -- Cedar Hill, Duncanville, Grand Prairie, Irving, Irving MacArthur, Irving Nimitz, South Grand Prairie
  • District 8 -- Allen, Dallas Jesuit, McKinney Boyd, Plano, Plano East, Plano West, Wylie

    Region II

  • District 9 -- Carrollton Creekview, Dallas Molina, Dallas Skyline, Dallas Sunset, Dallas White, Richardson, Richardson Berkner, Richardson Lake Highlands
  • District 10 -- Garland, Garland Lakeview Centennial, Garland Naaman Forest, Garland Rowlett, Garland Sachse, North Garland, South Garland
  • District 11 -- DeSoto, Mesquite, Mesquite Horn, North Mesquite, Tyler, Tyler Lee
  • District 12 -- Belton, Bryan, A&M Consolidated, Copperas Cove, Killeen Ellison, Killeen Harker Heights, Killeen Shoemaker, Temple
  • District 13 -- Klein, Klein Collins, Klein Forest, Klein Oak, Spring, Spring DeKaney, Spring Westfield, Tomball
  • District 14 -- Conroe, Conroe Oak Ridge, Conroe The Woodlands, Conroe Woodlands College Park, Lufkin, New Caney
  • District 15 -- Cypress Creek, Cypress Fairbanks, Cypress Falls, Cypress Ridge, Cypress Springs, Cypress Woods, Houston Jersey Village, Houston Langham Creek
  • District 16 -- Cedar Park, Cedar Park Vista Ridge, Georgetown, Leander, Round Rock, Round Rock McNeil, Round Rock Stony Point, Round Rock Westwood

    Region III

  • District 17 -- Katy, Katy Cinco Ranch, Katy Mayde Creek, Katy Morton Ranch, Katy Seven Lakes, Katy Taylor
  • District 18 -- Alief Elsik, Alief Hastings, Alief Taylor, Houston Memorial, Houston Northbrook, Houston Spring Woods, Houston Strake Jesuit
  • District 19 -- Aldine, Aldine Eisenhower, Aldine MacArthur, Aldine Nimitz, Humble, Humble Atascocita, Humble Kingwood
  • District 20 -- Houston, Houston Bellaire, Houston Chavez, Houston Lamar, Houston Madison, Houston Milby, Houston Westside
  • District 21 -- Baytown Lee, Baytown Sterling, Beaumont West Brook, Channelview, Galena Park North Shore, Port Arthur Memorial
  • District 22 -- Deer Park, La Porte, Pasadena, Pasadena Dobie, Pasadena Memorial, Pasadena Rayburn, Pasadena South, Houston Pearland
  • District 23 -- Fort Bend Austin, Fort Bend Bush, Fort Bend Clements, Fort Bend Dulles, Fort Bend Elkins, Fort Bend Hightower, Fort Bend Kempner, Fort Bend Marshall, Fort Bend Travis, Fort Bend Willowridge
  • District 24 -- Alvin, Clute Brazoswood, Dickinson, Friendswood, Clear Brook, Galveston Ball, Houston Clear Lake, League City Clear Creek, League City Clear Springs

    Region IV

  • District 25 -- Austin, Austin Akins, Austin Anderson, Austin Bowie, Austin Westlake, Bastrop, Pflugerville, Pflugerville Connally
  • District 26 -- New Braunfels, SA Churchill, SA Johnson, SA Lee, SA MacArthur, SA Madison, SA Reagan, SA Roosevelt, Smithson Valley
  • District 27 -- Converse Judson, Converse Wagner, CC Carroll, CC King, SA East Central, SA Highlands, SA South San, Victoria Memorial
  • District 28 -- SA Brandeis, SA Clark, SA Holmes, SA Jay, SA Marshall, SA O'Connor, SA Stevens, SA Taft, SA Warren
  • District 29 -- Del Rio, Eagle Pass, Eagle Pass Winn, Laredo Alexander, Laredo Martin, Laredo United, Laredo United South, SA Southwest
  • District 30 -- Donna, La Joya, La Joya Palmview, McAllen, McAllen Memorial, McAllen Rowe, Mission Sharyland, Rio Grande City
  • District 31 -- Edinburg, Edinburg Economedes, Edinburg North, Harlingen, Harlingen South, Pharr-San Juan-Alamo, Pharr-San Juan-Alamo Memorial, Pharr-San Juan-Alamo North
  • District 32 -- Brownsville Hanna, Brownsville Lopez, Brownsville Pace, Brownsville Porter, Brownsville Rivera, Los Fresnos, San Benito, Weslaco

    - Send us your sports story tips
    - Click here for more sports stories


  • Load Comments