President - Popular Vote
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Joe Biden
Democrat
79,843,585
51%
Donald Trump*
Republican
73,795,681
47%
Jo Jorgensen
Libertarian
1,850,855
1%
Howie Hawkins
Green
390,073
1%
Roque De La Fuente
ALP
87,416
1%
U.S. Senate
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
John Cornyn*
Republican
5,960,155
54%
M.J. Hegar
Democrat
4,888,110
44%
Kerry McKennon
Libertarian
209,586
2%
David Collins
Green
81,773
1%
U.S. House District 2
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Dan Crenshaw*
Republican
192,828
56%
Sima Ladjevardian
Democrat
148,347
43%
Elliott Scheirman
Libertarian
5,524
2%
U.S. House District 7
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Lizzie Fletcher*
Democrat
159,529
51%
Wesley Hunt
Republican
149,054
47%
Shawn Kelly
Libertarian
5,542
2%
U.S. House District 8
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Kevin Brady*
Republican
277,133
73%
Elizabeth Hernandez
Democrat
97,283
25%
Chris Duncan
Libertarian
7,726
2%
U.S. House District 9
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Al Green*
Democrat
172,938
75%
Johnny Teague
Republican
49,575
22%
Jose Sosa
Libertarian
6,594
3%
U.S. House District 10
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Michael McCaul*
Republican
217,108
52%
Mike Siegel
Democrat
187,599
45%
Roy Eriksen
Libertarian
8,984
2%
U.S. House District 14
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Randy Weber*
Republican
190,541
62%
Adrienne Bell
Democrat
118,574
38%
U.S. House District 18
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Sheila Jackson Lee*
Democrat
180,952
73%
Wendell Champion
Republican
58,033
24%
Luke Spencer
Libertarian
4,514
2%
Vince Duncan
Ind
3,396
1%
U.S. House District 22
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Troy Nehls
Republican
210,259
52%
Sri Kulkarni
Democrat
181,998
45%
Joseph LeBlanc
Libertarian
15,791
4%
U.S. House District 29
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Sylvia Garcia*
Democrat
111,305
71%
Jaimy Blanco
Republican
42,840
27%
Phil Kurtz
Libertarian
2,328
1%
U.S. House District 36
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Brian Babin*
Republican
222,430
74%
Rashad Lewis
Democrat
73,325
24%
Chad Abbey
Libertarian
4,842
2%
Hal Ridley
Green
1,570
1%
President - Texas Results
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Donald Trump*
Republican
5,891,985
52%
Joe Biden
Democrat
5,261,485
47%
Jo Jorgensen
Libertarian
126,149
1%
Howie Hawkins
Green
33,562
1%
Railroad Commissioner
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jim Wright
Republican
5,816,489
53%
Chrysta Castaneda
Democrat
4,772,865
44%
Matt Sterett
Libertarian
246,655
2%
Kat Gruene
Green
129,068
1%
TX Supreme Court Chief Justice
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Nathan Hecht*
Republican
5,812,386
53%
Amy Meachum
Democrat
4,873,145
44%
Mark Ash
Libertarian
276,882
3%
TX Court of Criminal Appeals Pl 3
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
BERT RICHARDSON
Republican
5,924,358
55%
ELIZABETH DAVIS FRIZELL
Democrat
4,923,597
45%
TX Court of Criminal Appeals Pl 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
KEVIN PATRICK YEARY
Republican
5,944,077
55%
TINA CLINTON
Democrat
4,883,012
45%
TX Court of Criminal Appeals Pl 9
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
DAVID NEWELL
Republican
5,985,750
55%
BRANDON BIRMINGHAM
Democrat
4,825,705
45%
TX Supreme Court Place 6
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jane Bland*
Republican
6,035,089
55%
Kathy Cheng
Democrat
4,883,137
45%
TX Supreme Court Place 7
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jeff Boyd*
Republican
5,828,852
53%
Staci Williams
Democrat
4,841,629
44%
William Strange
Libertarian
256,226
2%
TX Supreme Court Place 8
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Brett Busby*
Republican
5,832,520
53%
Gisela Triana
Democrat
4,806,601
44%
Tom Oxford
Libertarian
273,846
3%
State Board of Education District 6
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Will Hickman
Republican
371,958
50%
Michelle Palmer
Democrat
354,179
47%
Whitney Bilyeu
Libertarian
21,414
3%
State Board of Education District 8
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Audrey Young
Republican
570,861
74%
Audra Berry
Libertarian
205,780
26%
State Senate District 4
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Brandon Creighton*
Republican
285,834
67%
Jay Stittleburg
Democrat
127,373
30%
Cameron Brock
Libertarian
10,427
2%
State Senate District 6
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Carol Alvarado*
Democrat
137,895
84%
Timothy Duffield
Libertarian
26,166
16%
State Senate District 11
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Larry Taylor*
Republican
230,858
59%
Susan Criss
Democrat
147,846
38%
Jared Wissel
Libertarian
9,509
2%
State Senate District 13
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Borris Miles*
Democrat
200,176
80%
Milinda Morris
Republican
48,572
20%
State Senate District 18
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Lois Kolkhorst*
Republican
277,152
66%
Michael Antalan
Democrat
144,071
34%
State House District 3
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Cecil Bell*
Republican
70,290
77%
Martin Shupp
Democrat
20,553
23%
State House District 15
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Steve Toth*
Republican
71,527
66%
Lorena McGill
Democrat
36,049
34%
State House District 23
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Mayes Middleton*
Republican
47,050
60%
Jeff Antonelli
Democrat
31,148
40%
State House District 24
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Greg Bonnen*
Republican
65,537
70%
Brian Rogers
Democrat
25,836
28%
Dick Illyes
Libertarian
2,356
3%
State House District 25
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Cody Vasut
Republican
48,340
72%
Patrick Henry
Democrat
19,175
28%
State House District 27
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
RON REYNOLDS*
Democrat
56,333
68%
TOM VIRIPPAN
Republican
26,749
32%
State House District 29
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Ed Thompson*
Republican
54,241
57%
Travis Boldt
Democrat
41,387
43%
State House District 126
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Sam Harless*
Republican
39,457
53%
Natali Hurtado
Democrat
34,538
47%
State House District 127
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Dan Huberty*
Republican
66,016
71%
Neko Antoniou
Libertarian
26,794
29%
State House District 128
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Briscoe Cain*
Republican
48,831
68%
Mary Williams
Democrat
22,569
32%
State House District 129
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Dennis Paul*
Republican
49,972
59%
Kayla Alix
Democrat
34,823
41%
State House District 130
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Tom Oliverson*
Republican
71,722
69%
Bryan Henry
Democrat
32,229
31%
State House District 132
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Mike Schofield
Republican
52,299
52%
Gina Calanni*
Democrat
48,514
48%
State House District 133
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jim Murphy*
Republican
50,785
57%
Sandra Moore
Democrat
36,550
41%
James Harren
Libertarian
1,490
2%
State House District 134
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Ann Johnson
Democrat
56,895
52%
Sarah Davis*
Republican
51,960
48%
State House District 135
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jon Rosenthal*
Democrat
36,760
49%
Justin Ray
Republican
36,460
49%
Paul Bilyeu
Libertarian
1,703
2%
State House District 137
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Gene Wu*
Democrat
23,502
81%
Lee Sharp
Libertarian
5,342
19%
State House District 138
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Lacey Hull
Republican
33,081
52%
Akilah Bacy
Democrat
30,982
48%
State House District 139
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jarvis Johnson*
Democrat
48,841
86%
Grizzle Trojacek
Libertarian
8,029
14%
State House District 142
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Harold Dutton*
Democrat
42,127
75%
Jason Rowe
Republican
14,213
25%
State House District 144
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Mary Ann Perez*
Democrat
17,516
56%
Tony Salas
Republican
13,528
44%
State House District 145
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Christina Morales*
Democrat
27,415
64%
Martha Fierro
Republican
14,445
34%
Richard Howell
Libertarian
970
2%
State House District 146
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Shawn Thierry*
Democrat
45,151
87%
J.J. Campbell
Libertarian
6,723
13%
State House District 148
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Penny Shaw
Democrat
38,287
64%
Luis LaRotta
Republican
21,844
36%
State House District 149
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Hubert Vo*
Democrat
31,919
59%
Lily Truong
Republican
21,799
41%
State House District 150
Winner Projected
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Valoree Swanson*
Republican
56,512
58%
Michael Walsh
Democrat
37,466
39%
Jesse Herrera
Libertarian
3,206
3%
Harris County 61st District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Fredericka Phillips
Democrat
831,316
53%
Erin Elizabeth Lunceford
Republican
737,544
47%
Harris County 80th District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jeralynn Manor
Democrat
837,317
53%
Sharon Hemphill
Republican
728,527
47%
Harris County 127th District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
RK Sandill
Democrat
849,085
54%
Nile Copeland
Republican
711,614
46%
Harris County 129th District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Michael Gomez
Democrat
868,327
56%
Will Archer
Republican
695,805
44%
Harris County 133rd District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jaclanel McFarland
Democrat
844,786
54%
Sheri Y Dean
Republican
715,828
46%
Harris County 164th District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Cheryl Elliott Thornton
Democrat
835,266
54%
Michael Landrum
Republican
724,033
46%
Harris County 165th District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Ursula A Hall
Democrat
834,192
54%
Bruce Bain
Republican
723,475
46%
Harris County 165th District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Elaine Palmer
Democrat
838,627
54%
Fred Shuchart
Republican
705,624
46%
Harris County 334th District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Dawn Deshea Rogers
Democrat
839,767
54%
Dan Lemkuil
Republican
704,593
46%
Harris County 339th District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Teiva Bell
Democrat
825,345
53%
Jesse McClure
Republican
721,224
47%
Harris County 351st District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Natalia Cornelio
Democrat
850,751
55%
Arlene Hecht
Republican
696,437
45%
Harris County 507th District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Julia Maldonado
Democrat
845,268
55%
Alyssa Lemkuil
Republican
703,082
45%
Harris County District Attorney
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Kim Ogg
Democrat
841,914
54%
Mary Nan Huffman
Republican
720,407
46%
Harris County Civil Court No 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Lesley Briones
Democrat
856,854
55%
Clyde Raymond Leuchtag
Republican
690,050
45%
Harris County Criminal Court No 12
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Genesis E Draper
Democrat
814,811
53%
Linda Garcia
Republican
735,536
47%
Harris County Criminal Court No 16
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Darrell William Jordan Jr
Democrat
831,224
54%
Bill Harmon
Republican
716,812
46%
Harris County Attorney
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Christian Menefee
Democrat
848,451
55%
John Nation
Republican
703,771
45%
Harris County Sheriff
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Ed Gonzalez
Democrat
903,736
57%
Joe Danna
Republican
668,997
43%
Harris County Tax Assessor Collector
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Ann Harris Bennett
Democrat
834,405
53%
Chris Daniel
Republican
685,791
44%
Billy Pierce
Libertarian
52,045
3%
Harris County Clerk
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Teneshia Hudspeth
Democrat
835,965
54%
Stan Stanart
Republican
718,944
46%
Harris Co School Trustee Pos 5
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Erica Davis
Democrat
864,352
56%
Bob Wolfe
Republican
689,198
44%
Harris Co School Trustee Pos 7
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
David W Brown
Democrat
847,322
55%
Don Sumners
Republican
703,223
45%
Harris County Commissioner Pct 3
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Tom Ramsey
Republican
229,249
52%
Michael Moore
Democrat
208,112
48%
Harris Co JP Pct 1, Pl 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Eric William Carter
Democrat
166,759
65%
Jerry Wayne Dugat
Republican
88,714
35%
Harris Co JP Pct 5, Pl 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Israel Garcia
Democrat
214,542
51%
Russ Ridgway
Republican
202,592
49%
Harris Co Constable, Pct 2
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jerry Garcia
Democrat
51,731
62%
Daniel Vela
Republican
32,323
38%
Harris Co Constable, Pct 3
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Sherman Eagleton
Democrat
72,337
60%
Andre Hines
Republican
48,192
40%
Harris Co Constable, Pct 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Mark Herman
Republican
243,322
58%
Jeff McGowen
Democrat
178,752
42%
Harris Co Constable, Pct 5
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Ted Heap
Republican
217,486
51%
Mark Alan Harrison
Democrat
205,255
49%
Fort Bend 387th District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Janet Buening Heppard
Democrat
174,467
52%
Brenda Mullinix
Republican
161,308
48%
Fort Bend 400th District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Tameika Carter
Democrat
173,558
51%
Maggie Jaramillo
Republican
163,468
49%
Fort Bend 434th District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
J Christian Becerra
Democrat
179,251
53%
James H Shoemake
Republican
157,254
47%
Fort Bend 505th District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Kali Morgan
Democrat
176,529
53%
David S Perwin
Republican
159,298
47%
Fort Bend County Court At Law No 5
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Teana Watson
Democrat
178,291
53%
Dean A Hrbacek
Republican
158,491
47%
Fort Bend County Attorney
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Bridgette Smith Lawson
Democrat
177,836
53%
Steve Rogers
Republican
160,110
47%
Fort Bend County Sheriff
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Eric Fagan
Democrat
179,670
53%
Trever J Nehls
Republican
161,765
47%
Fort Bend County Tax Assessor Collector
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Carmen Turner
Democrat
175,610
52%
James Pressler
Republican
162,503
48%
Fort Bend Co Commissioner Pct 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Vincent Morales
Republican
39,488
52%
Jennifer Cantu
Democrat
36,020
48%
Fort Bend Co Commissioner Pct 3
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
W A Meyers
Republican
62,824
59%
Hope Martin
Democrat
44,031
41%
Fort Bend JP Precinct 1, Place 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Gary D Janssen
Republican
38,686
52%
Cody Moore
Democrat
36,190
48%
Fort Bend County Constable Pct 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Mike Beard
Republican
38,870
52%
Sam Hayes
Democrat
36,379
48%
Fort Bend County Constable Pct 2
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Daryl L Smith Sr
Democrat
54,175
100%
Fort Bend County Constable Pct 3
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Chad Norvell
Republican
62,692
59%
Patrick Quincy
Democrat
44,289
41%
Fort Bend County Constable Pct 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Nabil Shike
Democrat
45,772
52%
John G Hermann
Republican
42,719
48%
Fort Bend County Prop A
Answer
Total Votes
Pct.
For
247,431
75%
Against
80,795
25%
Fort Bend County Prop B
Answer
Total Votes
Pct.
FOR
220,391
68%
AGAINST
105,401
32%
Montgomery County Sheriff
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Rand Henderson
Republican
197,553
77%
Maher Husseini
Democrat
60,020
23%
Montgomery Co Commissioner Pct 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Robert Walker
Republican
46,624
79%
Mike Midler
Democrat
12,333
21%
Montgomery Co Commissioner Pct 3
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
James Noak
Republican
47,525
67%
Lore Jones
Democrat
23,371
33%
Brazoria County Court at Law 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Courtney Gilbert
Republican
92,089
62%
Terence Norman
Democrat
55,887
38%
Brazoria County Tax Assesor-Collector
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Kristin Bulanek
Republican
92,163
62%
Andrew Bell
Democrat
56,102
38%
Brazoria County JP Pct 4 Pl 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Sarah Linder
Republican
24,819
53%
F.J. Jones
Democrat
22,192
47%
Brazoria County Constable Pct 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
James Brawner
Republican
24,658
53%
David Rougeau
Democrat
22,243
47%
Galveston County 56th District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Lonnie Cox
Republican
90,135
66%
George Lindsey
Democrat
46,065
34%
Galveston County 405th District Judge
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jared Robinson
Republican
88,389
65%
Teresa Hudson
Democrat
47,458
35%
Galveston County Sheriff
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Henry Trochesset
Republican
89,104
65%
Mark Salinas
Democrat
48,189
35%
Baytown Council District 5
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jacob Powell
1,179
44%
Thomas Parent
1,050
39%
Ashley Marie Cressy
445
17%
Baytown Council District 6
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Mike Lester
1,173
40%
Susan Cummings
1,031
35%
Marga R Matthews
756
26%
Bellaire Proposition A
Answer
Total Votes
Pct.
For
5,168
51%
Against
5,018
49%
Bellaire Proposition B
Answer
Total Votes
Pct.
Against
5,320
52%
For
4,898
48%
Bellaire Proposition C
Answer
Total Votes
Pct.
AGAINST
5,148
51%
FOR
5,012
49%
Deer Park Council Position 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Bill Patterson
9,346
72%
Tiffany Patenaude
3,623
28%
Galena Park Commissioner Pos 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Zenaida Granados
1,322
54%
Paul Winfield
677
28%
Mark Groba
427
18%
Galena Park Commissioner Pos 3
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Veronica Garcia
1,601
67%
Martha L Perez
791
33%
Galena Park Commissioner Pos 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Maricela Serna
1,280
52%
Robert Moya
1,202
48%
Humble Council Place 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Arliss Ann Bentley
1,700
43%
Paula Settle
1,188
30%
Bruce Davidson
1,094
27%
The Woodlands Township Pos 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Gordy Bunch
30,236
67%
Jerry D Smith Jr
9,188
20%
Ron Keichline
5,518
12%
The Woodlands Township Pos 2
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jason J Nelson
20,444
48%
Jimmie Dotson
14,240
33%
Tom Chumbley
4,006
9%
Louis Granados
3,893
9%
The Woodlands Township Pos 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Bruce Rieser
23,907
57%
Dan Hannon
17,861
43%
Arcola Mayor
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Fred A Burton
NON
263
69%
Abraham Jones
NON
120
31%
Arcola Council At-Large
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Florence A Jackson
NON
178
40%
Rosie Rojas
NON
161
36%
Greg Abarr
NON
108
24%
Katy Council Ward A
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Janet Corte
NON
1,068
51%
Diane Robichaux Walker
NON
600
29%
Dharminder Dargan
NON
416
20%
Katy Council Ward B
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Rory A Robertson
2,075
52%
Durran C Dowdle
735
18%
Sam Pearson
659
16%
Steve Pierson
525
13%
Meadows Place Alderman Place 2
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Tia Baker
NON
1,352
65%
Sharon Leal
NON
735
35%
Missouri City Mayor
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Yolanda Ford
NON
16,584
50%
Robin J Elackatt
NON
9,900
30%
Fred G Taylor
NON
6,736
20%
Missouri City At-Large Position 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Vashaundra Edwards
NON
15,104
51%
Reginald Pearson
NON
14,531
49%
Missouri City At-Large Position 2
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Lynn Clouser
NON
14,060
46%
Chris Preston
NON
13,006
43%
James Mable
NON
3,454
11%
Missouri City Prop A
Answer
Total Votes
Pct.
For
27,304
82%
Against
6,004
18%
Pearland Mayor
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Kevin Cole
NON
27,691
58%
Quentin Wiltz
NON
20,324
42%
Pearland Council Position 3
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Lewis Barnes
NON
14,004
34%
Alex Kamkar
NON
12,039
29%
Jai Daggett
NON
8,051
20%
Orlando Bruzual
NON
7,157
17%
Pearland Council Position 7
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Woody Owens
NON
15,294
37%
Jeff Hunkele
NON
12,909
31%
Mashunda Ivery
NON
12,868
31%
Richmond Mayor
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Rebecca Kennelly Haas
NON
1,420
52%
Evalyn Wendt Moore
NON
1,334
48%
Rosenberg Council District 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Isaac Davila
NON
814
53%
Keith Parker
NON
731
47%
Rosenberg Council District 2
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Susan Kroll Euton
NON
1,174
59%
Steve DeGregorio
NON
828
41%
Rosenberg Council District 3
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Timothy P Anders
NON
965
56%
Alice Stratman Jozwiak
NON
759
44%
Rosenberg Council District 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Marc A Morales
NON
2,382
56%
Richard Olson
NON
1,906
44%
Stafford Council Position 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Don Jones
NON
2,488
52%
Adam Sanchez
NON
2,314
48%
Stafford Mayor
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Arthur Honore
NON
2,138
38%
Cecil Willis
NON
1,847
33%
Wen Guerra
NON
1,139
20%
Jim Narvios
NON
491
9%
Sugar Land Council At-Large Pos 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
William Ferguson
NON
20,822
57%
Taylor Landin
NON
15,855
43%
Sugar Land Council At-Large Pos 2
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jennifer Lane
NON
32,607
100%
Thompsons Mayor
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Freddie Newsome Jr
NON
53
60%
Willie James Spears
NON
36
40%
Thompsons Alderman
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Deborah Brown
NON
62
56%
Edward E Taylor
NON
49
44%
Weston Lakes Alderman
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Denis DeLuca
NON
1,308
21%
Ted Case
NON
1,303
21%
Trent Thomas
NON
1,145
19%
Melissa Blanscet
NON
970
16%
Lance Farrell
NON
759
12%
Dickinson Mayor
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jennifer Lawrence
2,990
47%
Sean Skipworth
2,325
36%
Mark Townsend
1,009
16%
Jon Juneman
73
1%
Dickinson Council Position 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
H. Scott Apley
2,733
53%
Trey Rusk
2,446
47%
Dickinson Council Position 2
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jessie Brantley
2,126
40%
Scott Shrader
1,655
31%
Kevin Edmonds
1,501
28%
Dickinson Council Position 5
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Louis Decker
2,805
55%
David Westmoreland
2,262
45%
League City Council Position 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Rachel McAdam
17,519
65%
Ange Mertens
5,224
19%
Shawn Byars
3,054
11%
John Bowen
1,060
4%
League City Council Position 5
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Justin Hicks
14,377
39%
Wes Chorn
12,304
33%
Fred Rogers
10,199
28%
Texas City Mayor
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Dedrick Johnson
8,400
57%
Phil Roberts
6,216
43%
Galveston Mayor
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Roger Quiroga
7,586
45%
Craig Brown
6,281
37%
Raymond Guzman Jr
1,311
8%
Bill Keese
1,103
6%
James Casey
745
4%
Galveston Council District 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
E.R. Johnson
867
50%
Tarris Woods
592
34%
Doug Godinich
269
16%
Galveston Council District 2
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
William Schuster
815
37%
Pam Bass
534
24%
J. David Robertson
488
22%
Norman Buckaloo
377
17%
Galveston Council District 3
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Frank Maceo
1,367
50%
David Collins
1,047
39%
Wayne Holt
299
11%
Galveston Council District 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Bill Quiroga
1,390
61%
Jason Hardcastle
899
39%
Galveston Council District 5
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Beau Rawlins
1,237
39%
John Listowski
1,112
35%
Robert Daigle
791
25%
Galveston Council District 6
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Marie Robb
2,155
55%
Jackie Cole
1,738
45%
Clear Lake Shores Alderman
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Randall Chronister
447
29%
Rick Fisher
387
25%
Alex Scanlon
358
23%
Daniel Otto
165
11%
Steve Wirtes
130
8%
Conroe Mayor
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jody Czajkoski
15,035
56%
Toby Powell
12,002
44%
Conroe City Council Pl 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Todd Yancey
16,247
69%
Brandon Polk
4,197
18%
Duane Ham
3,195
14%
Conroe City Council Pl 2
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Curt Maddux
11,540
52%
Carl White
10,858
48%
Conroe City Council Pl 5
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Kelley Inman
6,744
30%
Marsha Porter
5,153
23%
Frank Jackson
4,741
21%
Frances McDougal
2,355
10%
Keith Armstrong
2,192
10%
Magnolia Mayor
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Todd Kana
573
63%
Jonny Williams
332
37%
City of Montgomery Mayor
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Sara Countryman
574
65%
Bill Clevenger
310
35%
Montgomery City Council Pl 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Julie Davis
542
74%
Nick Haddad
191
26%
Montgomery City Council Pl 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Carol Langley
587
74%
Mark Ferraz
207
26%
Panorama Village Mayor
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Lynn Scott
768
54%
Marty Ellington
535
38%
Gene Stanley
107
8%
Panorama Village Council Pos 2
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Clint Fowler
797
59%
Bob Lamons
543
41%
Splendora City Council Pos 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Sharon Ipes
382
64%
Willie Ramey
215
36%
Woodloch Mayor
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Ralph Leino Jr.
41
66%
Diane Lincoln
21
34%
Town of Woodloch Alderman Pos 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Belinda Hackleman
41
69%
Brenda Anderson
18
31%
City of Alvin Propostion
Answer
Total Votes
Pct.
For
6,043
77%
Against
1,755
23%
Clute Mayor
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Calvin Shiflet
1,349
54%
Erick Aguilar
1,142
46%
Clute Council Ward E
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Frances Vaughn
285
66%
Robert Akerstrom
149
34%
Freeport City Council Pos A
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Larry McDonald
140
29%
Jeff Pena
131
27%
Ken Green
123
25%
Melanie Oldham
52
11%
Manning Rollerson
37
8%
Freeport City Council Pos C
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Mario Muraira
322
56%
Sandra Loeza
252
44%
Freeport Proposed Amendment A
Answer
Total Votes
Pct.
For
1,751
73%
Against
637
27%
Pearland ISD Trustee Pos 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Toni Carter
19,531
52%
Charles Gooden Jr.
17,998
48%
Pearland ISD Trustee Pos 2
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Kris Schoeffler
11,896
33%
Jessica Shafer
11,783
32%
Edgar Pacheco Jr.
7,632
21%
Carmine Petrillo III
5,007
14%
Fort Bend ISD Trustee Position 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Angie Hanan
NON
84,157
62%
Jason Burdine
NON
52,554
38%
Fort Bend ISD Trustee Position 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Shirley RoseGilliam
NON
70,643
52%
Kristin Tassin
NON
65,067
48%
Fort Bend ISD Trustee Position 5
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Denetta R Williams
NON
53,050
40%
Allison Drew
NON
47,536
36%
Reggie Abraham
NON
31,365
24%
Katy ISD Trustee Position 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Leah Wilson
NON
61,185
57%
Michael Dillard
NON
46,050
43%
Katy ISD Trustee Position 5
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Greg Schulte
NON
62,269
58%
Bill Lacy
NON
44,788
42%
Needville ISD Trustee Position 6
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Kim R Janke
NON
2,983
57%
Josh Dale
NON
2,244
43%
Needville ISD Tax Rate Election
Answer
Total Votes
Pct.
Against
3,171
52%
For
2,941
48%
Lamar CISD Prop A
Answer
Total Votes
Pct.
For
52,037
67%
Against
26,046
33%
Lamar CISD Prop B
Answer
Total Votes
Pct.
Against
40,082
52%
For
37,107
48%
Lamar CISD Prop C
Answer
Total Votes
Pct.
Against
41,473
54%
For
35,498
46%
Lamar CISD Prop D
Answer
Total Votes
Pct.
For
47,043
61%
Against
30,135
39%
Stafford MSD Trustee
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Jacqueline JeanBaptiste
NON
3,086
52%
Christopher Caldwell
NON
2,000
33%
Clint Mendonca
NON
893
15%
College of the Mainland Prop A
Answer
Total Votes
Pct.
Against
26,760
51%
For
26,159
49%
Dickinson ISD School Bonds
Answer
Total Votes
Pct.
For
11,154
54%
Against
9,532
46%
Friendswood ISD Trusee Pos 2
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Niki Rhodes
6,928
53%
Kurt Jones
3,666
28%
Rene DeLaFuente
2,381
18%
Friendswood ISD Bond Prop A
Answer
Total Votes
Pct.
For
8,093
52%
Against
7,454
48%
Friendswood ISD Bond Prop B
Answer
Total Votes
Pct.
For
8,017
52%
Against
7,423
48%
Friendswood Bond Election Prop A
Answer
Total Votes
Pct.
For
3,260
73%
Against
1,177
27%
Clear Creek ISD Trustee District 2
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Michelle Davis
7,255
54%
Winifred Weber
4,146
31%
Will Stromeyer
1,971
15%
Clear Creek ISD Trusee District 3
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Arturo Sanchez
12,039
61%
Jason Clark
7,742
39%
Conroe ISD Trustee Pos 6
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Stacey Chase
48,954
53%
Ashley Fehrle
44,000
47%
Conroe ISD Trustee Pos 7
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Scott Moore
53,439
56%
Miesha Weaver
41,181
44%
Montgomery ISD Trustee Pos 1
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Mike Hopkins
11,381
60%
Jim Dossey
7,663
40%
Montgomery ISD Trustee Pos 2
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Shawn Denison
12,758
70%
Adam Simmons
5,362
30%
Montgomery ISD Trustee Pos 3
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Laurie Turner
13,859
71%
Ron Herridge
5,768
29%
Cleveland ISD Trustee Pos 7
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Marvin Searles Sr
15
83%
J.R. Lewis
3
17%
Tomball ISD Trustee Pos 5
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Matt Schiel
24,687
77%
Lonnell Graham
7,296
23%
Tomball ISD Trustee Pos 6
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Justin Unser
12,568
41%
Ursula Gassaway
10,190
34%
Joseph Ferguson
7,557
25%
Tomball ISD Trustee Pos 7
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Lee Mcleod
22,223
70%
Annisa White
9,518
30%
Alvin ISD Trustee Pos 7
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Vivian Scheibel
22,463
63%
Floyd Hodges Jr.
13,462
37%
Angleton ISD Trustee Pos 4
Candidates
Party
Total Votes
Pct.
Michael Stroman
5,840
58%
Mike Sillavan
2,686
26%
Joel McKinnon
1,616
16%