Premade breakfast can be yummy, budget friendly

Preparing breakfast can help families not only save money, but also make school mornings more manageable, super saver Tiffany Ivanovsky says.
August 27, 2013 10:00:00 PM PDT
They say breakfast is the most important part of the day, but it can also be one of the most stressful parts of your day if you are running against the clock, especially during this back to school week. But we teamed up with our ABC13 Supersavers to give you ideas on how to manage breakfast on the go.

When you want things to go smoothly, a plan always help. So we are showing you how it can also be quick, easy and of course affordable.

There isn't a shortage of breakfast-on-the go options at the super market. You have sausage, biscuits, breakfast tacos and pancake on a stick.

Let's face it: Some of the food may not be the healthiest option, but it's also pricey to pay for the convenience. And there is only so much cold cereal a kid could eat. Moms says it pays have a game plan.

"Plan ahead, plan the night before. I prepackage everything. Ziploc bags are my friend," mom Enjolie Brumfield said.

Super saver Tiffany Ivanovsky says that mom is right.

"The best way you can do that is by making things ahead of time, that your kids like, that you know that they are going to eat, and it's healthy," Ivanovsky said.

Ivanovsky's first breakfast on the go item are mini quiches.

"It's so easy, it's so cheap and it's already pre-made," she said.

For the mini-quiches you need a cupcake pan, a pre-made pie crust, eggs, a protein of your choice and cheese or really whatever you have.

"I can almost just clean out my fridge and put in any kind of protein that I have there. Or if I want even want just a veggie one with egg, I can get all the veggies I want, chop them in and put them in," Ivanovsky said.

Then Ivanovsky uses a cup to cut out mini-crusts then adds the eggs, protein and cheese. Then put in the oven for 20 minutes at 350 degrees.

"Once they are cool, stick them in a Ziploc bag and I put them in a fridge," Ivanovsky said.

Next, create you own fruit smoothies. Those store-bought shakes can cost as much as $4 a piece at the store.

"I use some protein powder, and you know their favorite fruit. It can be frozen, they can be dry," Ivanovsky said.

Ivanovsky says by pre-portioning out the ingredients, even adding veggies like spinach, you can have your smoothie base ready to go; then in the morning, just add your own juice or milk. Total cost per serving is 50 cents each.

Next up are oatmeal cups on the go. They are really easy, but we found they are about $1.75 each. For a better bargain, Ivanovsky says pre-measure out oats, nuts and fruit into a jar or a container and you have it ready to go the next morning.

"The savings on those is probably the most significant," Ivanovsky said.

And finally, yogurt parfaits look tasty on the store shelves but a pack costs about $2.50. Instead, Ivanovsky says you can create a dozen parfaits with a $3 value bin of Greek yogurt.

With these tips, expect to pay about 75 percent less when you whip up your own breakfast on the go meals. And get your kids involved. It took us 35 minutes to create all our pre-made breakfasts.


Pumpkin Muffins from Facebook viewer

Directions:

1. Simply mix the pumpkin and the spice cake mix together with electric mixer until well combined. (At this point you may also want to throw in some nuts or raisins, if you like.).
2. Spoon into paper lined small muffin/cupcake tins, 2/3 full. (The batter is very thick and doesn't "settle", so you may wish to smooth the tops if you care what the finished product looks like!).
3. Bake at 350* 18-22 minutes or until a toothpick comes out clean


Egg-White Burrito Recipe from Facebook viewer Luis Smith

Jimmy dean has cooked Turkey Sausage, put that in a pan with some onions and jalape?os , mix egg white and cheese and place in a multigrain tortilla. Then top with picante sauce.

Find Patricia on Facebook at ABC13PatriciaLopez or on Twitter at @patricialopez13

Load Comments